* Снимка на поста – Зимните игри на Готин и Джеронимо от Ася Саева
Разбиране на кучо
Въпреки, че кучетата се водят най-добрият приятел на човека и много от нас са живели с кучета цял живот, учените знаят доста малко за тях в сравнение с останалите животни, които съществуват. От друга страна, доста от нас имат различни разбирания за знаците, които кучето показва. Например ако върти бавно опашката си за някои това значи, че се готви да атакува, докато за други, че е приятелски насторено. Единственият начин да разберем какво значат сигналите на кучо е да го наблюдаваме.

Записване на поведението
Поведението може да бъде описано по два начина: пози на тялото т.е. как всяка част на тялото се движи и значение на позата т.е. какво значи дадено движение, което кучо извършва.
Например хората често наричат позата, в която кучо държи главата и опашката си високо – доминантна поза. Същата поза обаче кучо може да заема, когато види катерица, която иска да подгони или топка, която не може да хване. Затова по-добро име за тази поза би било поза на превъзбуда.
След като се запознаете с различните пози, които кучо заема в дадени сутиации, тогава може да определите и тяхното значение. Често значението на дадена поза се определя от кучето, към което тя е насочена т.е. може да видите дали позата, която кучето ви заема ще накара другото да играе с него или пък ще избие на агресия.

Идеи за описание на поведението
Уши
- Наперени и сочещи напред
- Наперени и сочещи настрани
- Насочени назад и леко надолу
- Назад и притиснати до главата
Очи
- Широко отворени очи, на които се вижда повече бялото от обикновено
- Широко отворени очи
- Наполовина отворени
- Затворени
Уста
- Затворена
- Ближещо устни
- Прозяващо се
- Страхуваща се гримаса, при която страните му са издърпани назад и се виждат кътниците и предкътниците
Глава
- Държана високо над тялото
- На ниво на тялото
- Под тялото
Опашка
- Високо вдигната
- Над нивото на гърба
- Наравно или леко под гърба
- Виси към пода
- Скрита между краката
Движения на опашката
- Не се движи
- Върти се в кръг
- Върти се бавно в широк кръг
- Кратко и бързо мятане
- Върти се заедно с цялата задна част
Козина
- Настръхнала около врата
Разпределение на теглото
- Наведено напред
- Наведено назад
- Балансирано, но напрегнати мускули
- Балансирано с отпуснати мускули
- Залегнало
Упражнения
- Едноминутни наблюдения
Наблюдявайте от време на време кучо в продължение на една минута, докато е зает с някакви дейности и се концентрирайте върху тялото му. Наблюдавайте ушите, очите, позициите на тялото, главата и опашката. Записвайте на всеки 10 секунди наблюденията си. Така ще добиете идея за наборът от различни пози, които се случват в рамките на тази минута и какво точно означават те.
- Наблюдение на ежедневните дейности
Един ден наблюдавайте ушите на кучо. Друг ден устата. Трети ден опашката. Така докато не минете през всички системи на сигнализация, които той има. Отбележете си интересни навици като например когато се среща с други кучета. Систематизирайте наблюденията си за всички части на тялото му, за да добиете цялостна представа какво значат движенията му.
- Среща с други кучета и хора
Отбележете си как кучо реагира, когато се среща с хора и други кучета. Забележете разликата, когато той се запознава с друго куче и когато друго куче идва при него да се запознаят.
Идеи за пози за изучаване:
- Спане
- Ядене
- Дъвчене на кокал или друга награда
- Чакайки да бъде нахранен
- Чакайки да получи награда
- Душейки из двора, за да маркира дадено място
- На разходка, когато е уморен
- На разходка, когато е пълен с енергия
- Когато поздравява собственика си
- Когато поздравява непознати
- Когато е заключен отвън и иска да влезе
- Когато се среща с познати кучета
- Когато се запознава с непознати кучета и хора

Методи на обучение
Classical Conditioning
Тук е моментът да си припомним експеримента на Иван Павлов, който забелязал, че кучетата почват да отделят слюнка като усетят, че моментът за хранене идва. Затова сложил един звънец и всеки път като носел храна, удрял по звънеца. И така след време само при звука на звънеца кучетата вече очаквали с нетърение храната си.
В живота този тип обучение се случва всеки ден. Например когато водите кучето си на ветеринар за първата му ваксина. Поставяте го в клетка, качвате го в колата и в момента, в който чуе лаят на другите кучета от клиниката започва да става нервно и да се страхува. След поставянето на ваксините, следващият път, в който отидете отново до ветеринаря, кучо вече е свързал посещението с нещо лошо.
За да се справите с проблема използвате храна, за да накарате кучо да свърже посещението при ветеринаря с нещо хубаво. Този начин на обучение се нарича counter-conditioning.
Някои кучета обаче са толкова наплашени, че дори да поставите храна пред вратата на кабинета, те пак няма да влязат. Затова поставяте храна още в колата, давате храна на ветеринаря, която той да даде на кучо и бавно и постепенно започвате да го научавате да не се страхува. Този процес се нарича desensitization.
Operant Conditioning
Докато при Classical Conditioning метода, кучо се научава да прави асоциации като връзката между звънец и храна, при Operant Conditioning животните се научават да повтарят поведение, което работи (поведение с приятни за тях последствия) и да не повтарят поведение, което не работи (поведения с неприятни за тях последствия).
Подстрекаване и наказание
Подстрекаването е всяко едно действие, което увеличава шанса дадено поведение да се случи отново. Например ако дадете храна на кучо в момента, в който той дойде при вас, то шансът да дойде отново следващия път е по-голям.
Наказание е всяко едно действие, което намалява вероятността дадено поведение да се случи отново. Например ако повикате кучо да дойде и след това започнете да викате и да му се карате, то вероятността той да дойде следващия път е по-малка.
Положителни и отрицателни действия
Положителни и отрицателни действия не ги разбирайте в контекста на добри или лоши такива. Положителен означава да добавяте нещо, а отрицателен – да изваждате нещо. И двете действия могат да бъдат част от подстрекаването и наказанието.
Подстрекаване
- Положително подстрекаване – като добавяте нещо, което животното иска, увеличавате шанса поводението да се случи отново
Например:
Ако научите кучо да идва при вас като му давате награда, вие използвате положително подстрекаване. Като давате храна увеличавате шанса поведението да се случи отново.
- Отрицателно подстрекаване – като премахвате нещо отблъскващо увеличавате шанса поведението да не се случи отново
Например:
Ако поставите кучо на каишка и започнете да го дърпате, докато той не направи крачка към вас и чак тогава му отпуснете повода, това е отрицателно подстрекаване. Друг начин да мислите за този тип подстрекаване е подобно на това как родителите не спират да хокат децата си, докато не си изчистят стаята.
Наказание
- Положително наказание – като добавяте нещо отблъскващо, намалявате шанса поведението да се случи отново
Например:
Поставянето на капани за мишки в коша, когато кучо си вре носа там, за да изрови боклука е такъв тип обучение. Целта му е чрез добавяне на нещо неприятно да се намали вероятността дадено поведение да се случи, а в случая – да изрови боклука.
- Отрицателно наказание – като махате нещо, което животното иска, намалявате шанса поведението да се случи отново
Например:
Ако кучо скача върху нас, за да ни поздрави, целта му е да получи нашето внимание. Ако спрем да му обръщаме внимание като гледаме настрани всеки път, когато скочи, след време той ще спре със скоците. Чрез махането на вниманието ни от него намялаваме шанса той да скочи отново.

Как да класифицираме техниките методично?
- Определете желаното поведение – например, ако поведението, което искате да промените е скачането на кучо всеки път, когато ви посреща, бъдете честни със себе си дали мразите това поведение или предпочитате да ви посреща седнал. По принцип винаги има две поведения, от които можем да изберем.
- Решете дали искате да увеличите или намалите появата на това поведение. Ако искате да го увеличите – използвате подстрекаване. Ако искате да го намалите – използвате наказание. Например в случая със скачането, ако го мразите ще използвате наказание. Ако искате да го накарате да ви посреща седнал – ще изпозвате подстрекаване.
- Решете дали добавяте или изваждате нещо, за да определите действията ви като положителни или отрицателни. Ако дърпате каишката, за да го накарате да спре да скача какво използвате? Положително наказание, защото добавяте дърпането, за да го накарате да спре. Ако пък гледате настрани, докато скача използвате отрицателно наказание, защото махате нещо, което иска. Ако го изчакате да седне и му дадете награда като го направи използвате положително подстрекаване. Ако пък държите кучо изкъсо и го карате да седне, след което моментално я отпуснете – то вие използвате отрицателно подстрекаване.

Коя е най-добрата техника?
Позитивното подстрекаване комбинирано с отрицателно наказание са тези, които оказват най-голямо влияние при кучетата. Много често когато се опитваме да решим дадени поведенчески проблеми се питаме как да спрем или как да накажем дадено поведение. Вместо това трябва да обърнем внимание как да спрем да подстрекаваме неподходящото поведение и да започнем да подстрекаваме алтернативни подходящи поведения.
Всеки път, когато научаваме кучо на някакво поведение (operant conditioning), той също формира асоциация с него (classical conditioning). Затова ако използвате отрицателно подстрекаване (например да използвате електрически нашийник за обучение) то кучо започва да свърза вас с неща, които не харесва.
Фокусът на следващите постове ще бъдат позитивното подстрекаване и отрицателното наказание.